Gündem

MEB: "Adaletsiz bir uygulama yok!"Milli Eğitim Bakanlığı, 15 bin öğretmen atamasına ilişkin sözlü sınavların objektif olarak yapıldığını, herhangi bir öğretmen adayına yönelik adaletsiz bir uygulama içinde bulunulmasının söz konusu olmadığını açıkladı.MEB 15 bin öğretmen ataması kapsamındaki sözlü sınav süreci ile ilgili yazılı bir açıklamada bulundu. Yapılan açıklama gereğince, sözleşmeli öğretmen istihdamında, adayların KPSS puan üstünlüğüne göre sıralandığı, Bakanlık tarafından gerçekleştirilen sözlü sınava her alan için alım yapılacak kadro sayısının üç katı kadar aday çağrıldığına dikkat çekildi.


Sözlü sınavda ise 60 ve üzerinde puan alan adayların başarılı sayıldığı ve sözleşmeli öğretmenliğe atanmak üzere tercih yapma hakkı kazandığı vurgulanırken açıklamada şu ifadelere yer verildi:


NİTELİKLER OBJEKTİF BİR ŞEKİLDE DEĞERLENDİRİLİYOR


"Sözleşmeli Öğretmen İstihdamına İlişkin Yönetmeliğin 11. maddesinde ise sözlü sınav konuları ve ağırlıkları belirtilmiştir. Adaylar eğitim bilimleri ve genel kültür, bir konuyu kavrayıp özetleme, ifade yeteneği ve muhakeme gücü; iletişim becerileri, özgüveni ve ikna kabiliyeti; bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklığı; topluluk önünde temsil yeteneği ve eğitimcilik nitelikleri yönüyle objektif olarak değerlendirilmektedir. Tüm sınav merkezlerinde adaylara yöneltilen sorular eş değer nitelikte olup merkezi olarak hazırlanmaktadır. Sözlü sınavlar mevzuat çerçevesinde objektif olarak yapılmakta herhangi bir öğretmen adayına yönelik adaletsiz bir uygulama içinde bulunulması söz konusu değildir.


Ayrıca, 12-27 Kasım 2021 tarihleri arasında öğretmen atama sözlü sınavlarının gerçekleştirildiği, sınav sonuçlarının 27 Aralık 2021 tarihinde ilan edildiği hatırlatıldı.


İTİRAZLAR TİTİZLİKLE İNCELENECEK


Ayrıca açıklamada,  "Öğretmen adaylarımızın sözlü sınav sonuçlarına ilişkin itirazları atama takviminde belirtilmiş olup, itirazlar 03-07 Ocak 2022 tarihleri arasında alınacak ve 14 Ocak 2022 tarihinde sonuçlandırılacaktır. Sonuca ilişkin itirazlar titizlikle incelenecektir." denildi.