Gündem

Togg ile Ava Labs (AVAX) arasında iş birliği!


Yerli ve milli otomobil Togg ve Avalanche blok zincirini geliştiren Ava Labs, akıllı kontratlar ile güvenli ve hızlı mobilite hizmetleri geliştirmek üzere stratejik bir ortaklığa imza attı.


Togg CEO’su Gürcan Karakaş, Togg hakkında bahsederken şirketin bir otomobil şirketi olmadığını, büyük bir teknoloji şirketi olma vizyonuyla yola çıktıklarını  ifade ediyordu. Bu kapsamda Togg'da ki deneyimi dijital ekonomi çözümleriyle birleştirmek için önemli bir adım atıldı. Avalanche blockchain platformunu ve AVAX kripto para birimini geliştiren Ava Labs ile TOGG arasında iş birliği anlaşması imzalandı.


Emin Gün Sirer tarafından kurulan Ava Labs bundan böyle Togg için blockchain teknolojileri geliştirecekken, Togg içinde özel bir platform oluşturulacak. Ayrıca bu platformdan Togg sahibi olmayan bile bu platformdan yararlanabilecek.


AVALANCHE BLOCKCHAİN TEKNOLOJİSİ NE İŞE YARAYACAK?


Intermodal olarak adlandırılan karma modele sahip Togg Navigasyon sistemi sayesinde kullanıcılar farklı ulaşım çözümleri kullanarak seyahat etme imkanı sahip olacak. Kullanıcılar, Togg akıllı cihazlarını önceden rezerve edilmiş şarj istasyonunda park ettikten sonra scooter ile yolculuğa devam edebilecek ya da çevredeki kahveciden kahvesini alabilecek. Bu ürün ve hizmetler karşılığında da Togg akıllı cihazın kullandığı blockchain teknolojisi ve akıllı kontratlar ile hızlı ve güvenli bir şekilde işlem yapabilecek. Ayrıca araçta yapılan bakım ve değişen parçalar blockchain üzerinde tutulacak, böylece güvenilir bir ikinci el piyasası oluşacak.


Togg CEO’su Gürcan Karaka açıklamasında “İlk günden beri Togg kullanıcıları için yeni nesil dijital mobilite çözümleri geliştiriyoruz. Ava Labs’la yaptığımız iş birliği de Togg kullanıcılarının deneyimini başka bir noktaya taşımak üzerine kurgulanıyor. Tüm mobilite ekosistemine dahil olan iş ortakları, Togg kullanıcıları ve hatta Togg sahibi olmayan kullanıcılar da bu platformdan yararlanabilecek” diyerek, mobilite dünyasında dijital ekonominin rolünün arttığını belirtti.


Ava Labs CEO’su Prof. Dr. Emin Gün Sirer ise “Avalanche, tamamlanma süresi bakımından blockchain üzerinde en hızlı akıllı kontratlara sahip ve küresel çapta ölçeklenebilir uygulamalarda kullanılabiliyor. Togg’un vizyonunu gerçekleştirmesine destek olmak ve iş birliği yapmaktan mutluluk duyuyoruz” ifadelerini kullandı.