Gündem Video

Türk Dünyasının Ortak Sesi Olan TRT Avaz 10. Yaşını Kutladı

10. kuruluş yıldönümünü kutlayan TRT Avaz Televizyonu Eskişehir’de “10. Yıl Gala ve Nevruz Bayramı” kutlama programı gerçekleştirdi.


Anadolu Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi Salonu’ndan TRT Avaz tarafından canlı yayınlanan programa; Vali Özdemir Çakacak ve eşi Hanımefendi Kevser Çakacak, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, TRT Genel Müdürü İbrahim Eren, Vali Yardımcıları, Türk Dünyası ülkelerinden gelen temsilciler ve davetliler katıldı.


Türk dünyasının ortak değerlerinin gün yüzüne çıkarıldığı programda, Azerbaycan’ın istiklal şairi ve milli marşının yazarı Ahmed Cavad da unutulmadı. Şairin “Sen Ağlama” ve “Bismillah” şiirleri, TRT koordinatörlüğünde, Kompozitör Aygun Samadzade tarafından bestelendi. Türk Dünyasının gönül iklimindeki hasletlerini, özlemlerini dile getiren Cavad’ın bu eserleri, ailesi tarafından Türk milleti adına Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a armağan edildi.


Programda Türk Dünyası ülkelerinden gelen ses sanatçıları yer aldı. Sanatçılara; TRT Ankara Çok Sesli Korosu, AÜ Senfoni Orkestrası ve Türk Dünyası Halk Dansları Topluluğu eşlik etti. Türkiye’den programa katılan TRT Sanatçısı Ümit Tokcan ise söylediği türkülerle izleyenlerden büyük beğeni aldı.


Ayrıca programda TRT Avaz’a katkılarda bulunanlara Vali Çakacak, AÜ Rektörü Çomaklı ve TRT Genel Müdürü Eren tarafından teşekkür plaketi verildi. “Dilde, fikirde, işte birlik” şiarıyla hareket eden TRT Avaz, gerçekleştirdiği bu programla bu yılki yayın dönemine de başlamış oldu.