KÖŞE YAZISI

Demokraside İvmeyi Yakalamak!

 Demokraside İvmeyi Yakalamak!

Selçuk TAŞDEMİR


Türkiye, sıradan bir ülke olmadığı gibi sıradan bir yönetim anlayışına da sahip değil. Her koşulda farklılıklarıyla zenginlik, oluşturabilmiş ve bunu da en demokratik şekilde uygulamaya gayret etmiştir.
Dedik ya farklılıklar, işte bu farklılıkları zenginlik görebildiğimiz ve değerlendirebildiğimiz ölçüde demokratiğiz aslında çünkü zaman zaman demokrasimizin tıkanabildiği ve eksik kaldığı yönler olabiliyor.
Kimileri bu zenginliğimizden, farklılıklarımızdan rahatsız olabiliyor, kendilerinde olmadığı için bizde de olmamasını istiyorlar. Biz de her yakaladıkları fırsatı kursaklarında bırakıyoruz. Biz kursaklarında bırakmaya yorulduk onlar zenginliklerimizi kabul etmekten yorulmadı.

Gençler, kadınlar, çocuklar… toplumun farklı kesimlerinden oluşan milyonlar, eskimiş, köhnemiş siyaset anlayışını sevmediği gibi kutuplaşmayı da sevmiyor. İnsanlar ayrışmayı, ötekileşmeyi sevmiyor bu millet tarihinde hep birliğiyle ve beraberliğiyle kazandı, bundan sonra da böyle kazanacaktır.

Türkiye’nin gerçek bir demokrasiye, hukuka, eşitliğe, çoğulcu bir yönetim anlayışına geçmesi için asıl iş şimdi başlıyor. Bunun adı da "Kenetlenme." Ancak bu terimi uygulayınca başarabiliyoruz.

Eski ivmeyi yakalarsak üzerine ekleyerek ilerleyeceğiz.


Ülkenin eğitimde, ekonomide, tarımda, dış politikada; demokrasi, eşitlik, özgürlük, liyakat gibi temel değerlerin uygulanmasında onlarca yıla dayalı ciddi sorunlarını anca bu şekilde çözebilir. Ben inanıyorum güzel günler göreceğimize. Daha zengin, daha mutlu, daha iyi bireylerle ve yetiştireceğimiz gençlerle yine eski o güzel günlerimize döneceğiz ve öyle de kalmayacak bu ivmeyi yakalarsak üzerine ekleyerek ilerleyeceğiz.

Kıstasımız Demokrasi ve Kenetlenmek olsun gerisi çok kolay, çorap söküğü gibi gelir...