KÖŞE YAZISI

Kimlik Furyası

Kimlik Furyası

Görkem BÜYÜKDAĞ


Bir yandan ırkı ve vatanı sebebiyle  ötekileştirilen;daha yaptığından sorumlu olmayacak yaşta çocuklar.
Bir yandan edindiği üç beş dünyalık makamla kendini kaf dağının zirvesinde gören karaktersizler.
Bir yandan sahip olduğu nimetlerle kendisi dışında herkesi hakir ve aşağılık gören kişiliksizler.

Ne oluyor bize böyle?
Aslımızı yitirmeye ve kendimizi kaybetmeye başlamıştık zaten toplum olarak da bu kadar ileri ne zaman gittik?

Hangi toplulukta birileri ile bir araya gelsem isminden önce insanların sahip oldukları statü ve makamları öğrenmeye başladım.
Banane kardeşim adamın ne gibi bir işle iştigal ettiğinden.
Önce bi adını sanını alalım sonra ne kadar insan olduğunu görelim ne kadar adam olduğunu görelim.
Kendine,yaşadığı topluma ve insanlığa ne katıyor önce bi onu ölçüp tartalım.

Yok efendim bu şahıs bilmem nerenin ne müdürü,şu arkadaşımız bilmem nasıl bir avukat,şu arkadaşımız düz bir öğretmen ve inanılmaz para kazanıyor,bu şahıs şöyle bir müteahhit,bu zat şöyle bir arabaya biniyor.
Yeter be yeter.

Yahu herkes sahip olduğu mevki,makam,kademe,kıdem ve nimetlerle ölçülendiriliyorsa dünyada bu kadar kötülüğe sebep olan kim?
Yenmedik halt koymayıp bir de üzerine bunu meşrulaştıranlar kim?
Hep bir elden birilerini çıldırtan ve dahi canlarına kastedecek kadar kendini kaybeden ve kendinden başkasını görmeyen bu kimlik takıntılı furya kim?
Herşey kimlikten ibaret ya karşınızdaki insanı aşağılamışsınız,dini ve toplumsal normlardan uzaklaşmışsınız,bir halt olmadığınız halde topluma sizden daha çok faydası olan insanlara kimlikleriniz üzerinden konuşmuşsunuz kimin umurunda?

Benim umrumda,hepimizin de umrunda olsun.Yoksa bu gidişat iyi değil.Hiçbirimiz evlatlarımıza yaşanabilir bir dünya bırakamayacağız.

İnsan insana eskiden biri aç biri tok diye kırdırtılırdı şimdilerde kimlikler ve vasıflar üzerinden kırdırtılıyor.Bu gidişle akıllarıyla oynadıklarımız göçe göçe topluma faydalı insan kalmaz.Sonra dünya neden bu kadar kötü,insanlar neden bu kadar zalim diye naralar atarız.

Kimlik sizi kurtarmıyor beyler.
Mesele kimlikle olsa peygamber kızına "Ey Fatıma seni ben bile kurtaramam" demezdi.
Mesele kimlikte bitse peygamberin amcası Ebu Leheb'in elleri kurusun diye ayet indirilmezdi.
Sizi soyunuz sopunuz kimliğiniz mesleğiniz maaşınız kazancınız arabanız eviniz bu dünyada da mahşerde de kurtarmaz.
Hele ki sahip olduğunuz kimlikleri egonuzu tatmin uğruna heba ediyorsanız sizi üç beş gün sonra o makamlar elinizden gittiğinde hiç kimse tanımaz.Ben devlet memuruyum ben kadroluyum demeyin sizin gibi yüzbinlercesi bir gecede bırakın işsiz kalmayı terörist yaftası yedi de kaldı.

Kimi sahip olduğu makamı kimliği kabul etti,kimi yaşadığı vatanı,kimi ırkını,kimi cebindeki parasını,kimi güzelliğini,kimi ise adını sanını.
Emin olun hepai gider ne makam mevki,ne mal mülk,ne kıyamet günü vatan,ne mahşer günü ırk,ne mezara girince para pul ne de yaşlanınca güzellik kalır.
Kalırsa bir insanlık kalır.
Kalırsa adınız sanınız eğer insan olmuşsanız kalır.

Siz hayatta ve insanların kalbinde bırakabildiğiniz kadar insan ve sunduğunuz iyilikler ölçüsünde değer kazanırsınız.Herşey biter herşey yiter gider ama kalpte yoğurduğumuz duygular bitmez,sevgi bitmez,hoşgörü bitmez,vefa bitmez.Bizi de kurtaracak olan budur.
Hadi artık bugün hepimiz için bir milat olsun ve kimliklerimizi bir yana bırakıp özümüzle hitap edelim insanlara ve insanlığa.
Emin olun herşey o kadar güzel olacak ki o vakit.

Sadece Görkem