KÖŞE YAZISI

Maraş'ı Kahraman Yapan Çocuklar

Maraş'ı Kahraman Yapan Çocuklar

Şevki KARABEKİROĞLU


“Yine bir gün Küçük Çavuşlu Camiinde toplanmıştık. Savaşın en kanlı günlerinden biriydi. İşin nasıl sona ereceği belirsizdi. Bizi devamlı ateş altında tutan bir Ermeni evini yakmaya karar vermiştik. Fakat bu işi hangi fedainin üzerine alacağında bir türlü anlaşamıyorduk. Çünkü herkes bu işi kendisi yapmak istiyordu. Tam dokuz kişiydik.


Çareyi arkadaşlardan Duran Çavuş buldu. Yerden sekiz tane beyaz bir tane siyah taş aldı cebine koydu. Bunları sıra ile çekecek, siyah taş kime çıkarsa bu işi o üzerine alacaktı. Bu kura usulüne hepimiz razı olduk.


Çavuş taşları birer birer çekmeye başladı. Siyah taş henüz cebinden çıkmamıştı ki evden dumanlar yükselmeye başladı. Sevinç içinde buna bakarken aramızda kimin olmadığını anlamaya çalışıyorduk. Hayret herkes tamamdı. Neden sonra arkadaşlardan


Ali Çavuş;
“Bizim torun ortada yok” dedi.
Ali Çavuş’un küçük bir çocuk olan torunu hakikaten ortalarda görünmüyordu. Onun bu işi becermiş olduğunu aklımızdan bile geçirmiyorduk. Buna rağmen düşmanın artan ateşine aldırmadan çocuğu aramaya koyulduk. Bu işi Ben, Ali Çavuş ve Kılılı Ahmet üzerimize almıştık. Ararken çocuğun sesini derede duyduk. Yardım istiyordu. Hemen oraya koştuk. Küçük Ökkeş yaralı yatıyordu. Onu alıp Camiye geldik.


Çocuk dedesine döndü, inleyerek;


“Dede evi ben yaktım” dedi ve bayıldı. Yarası ağır değildi. Kıza zamanda iyileşti. Fakat ne yazık ki yaşından ve boyundan büyük işler yapan bu yavrucak yine Maraş Savaşı sırasında bir düşman kurşunu ile Kuyucak çarpışmalarında şehit oldu.