KÖŞE YAZISI

Muhsin Başkan ile İlgili Sorular…

Muhsin Başkan ile İlgili Sorular…

Şevki KARABEKİROĞLU


1. Muhsin Başkan Reis ile niye birleşmedi?

Dönemin yakın tanığı anlatıyor.

"Reis Muhsin Başkanı davet etti. Onu meclis başkanı yapmak istiyordu. Muhsin Bey böyle bir kararı tek başıma veremem dedi. Parti meclisinde konu tartışıldı. O sıralar Ak Parti için kapatma davası sürüyordu. Kapanırsa BBP ye ihtiyaç olur diye düşünüldü. Parti Meclisi karşı çıktı. Birleşme olmadı."

M. Ali Bulut’un Yazdığına Göre;

BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu ve Tayyip Erdoğan arasında dikkat geçen bir diyaloğu da şöyle aktardı:

"O dönemde bu proje rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu’na da teklif edilmiş. Yazıcıoğlu, Erdoğan’a: “Kardeşim zaman ve hadiseler bana öğretti ki, Amerika’nın desteğindeki bir siyasete hizmet edilmiyor. Eğer millete dayanarak siyaset yapacaksan geleyim. Aksi takdirde Amerika hep kendine hizmet ettirir.” Tayyip Bey ona, “Bir müddet Amerika’nın dediklerini yaparız, sonra millete hizmet ederiz. Mani olurlarsa dirsek vurur, gideriz.” deyince rahmetli, “Amerika dirsek vurulacak bir güç değil. Fil ile gireceğin yataktan ezilerek çıkarsın.” demiş, teklifi nazikçe reddetmiş."

Bir Başka İhtimal

2009 yılına kadar askeri cenahı sindiren yeni vesayet taşeronu partileri de hizaya sokma emri almış. Ak Partiye açılan kapatma davaları, 367 krizi Ak Partiyi pes ettirmemiş. Ak Parti için ileride çok kapsamlı bir hareket başlatmayı planlamışlar. Bu harekat başladığı zaman kim Ak Partiyi kim bizi destekler bunun için fizibilite çalışmaları yapmışlar.

İşe Muhsin Başkan ile başladılar. Muhsin Başkan ne pazarlıklara geliyor ne de tehditlere pabuç bırakıyordu. Şantaj yapacak kasedi de yoktu. Montaj da yapsalar millet yemezdi. Muhsin Bey'in onların gözünde sicili bozuktu. 28 şubatta Erbakan'ı, sonraki dönemde de Erdoğan'ı desteklemişti. Adeta NATO'yu devreye sokup onu şehit ettiler. Öldüğü gün helikopterinin düştüğü bölgede Awacs istihbarat uçağının olduğu ortaya çıktı.


Muhsin Başkanla Erdoğan’ın sıkı dostluğunun şahidiyim. Fetö’nün uluslararası bağlantılarını fark edip Erdoğan’a bildirdiği için haşhaşilerin hedefi haline geldi.Erdoğan’ı ve AK Partiyi kuşatıp Türkiye’yi sessiz sedasız teslim almalarına Muhsin Başkanın engel olduğunu düşündüler ki bu doğruydu.O bilgileri aldıktan sonra Erdoğan Fetö'ye karşı tedbirler geliştirmeye başladı.Zaten küresel güçlerin içimizdeki eli kolu olan "GLADYO" nun epeydir hedefindeydi.Anlayacağınız eski ve yeni "GLADYO" el birliği ile şehit ettiler o yiğit vatan evladını.


2. Muhsin Başkan Niçin Öldürüldü?

Muhsin Başkanının bir cinayete kurban gittiği artık anlaşıldı. Tertip sahipleri şu günkü şartlarda bile ellerini ne kadar sağlam görüyorlarsa döke saça bir iş yapmışlar ve bir sürü açık bırakmışlar.

Muhsin Başkan’ın çok yakın arkadaşlarından biriyle konuştum.

Bizzat kendisinden dinlediği bir olayı nakletti.

Olay şu:

Recep Tayyip Erdoğan malumdur ki Ak Partiyi kurup 2002 seçimlerine girdiğinde siyasi yasaklı idi. O yüzden partisi seçim kazandığı halde kendisi seçilememiş bu yüzden de Abdullah Gül Başbakan olmuştu.

Bu arada derin devlet en dişli adamlarını Ak Parti’ye yerleştirip gelişmelere birinci elden müzahir olmaya başlamıştı. Bunlardan bir kısmı deşifre oldu ve yurt dışına kaçtı, bir kısmı da gidip silik bir parti kurdu, ayrıldı.

Derin devlet Tayyip Erdoğan’a bir tuzak kurdu.

Onu siyasi yasaklardan kurtaracak bir formül önerdiler.

Gerçekte bu formül hayata geçseydi Tayyip Erdoğan ebedi olarak siyasetten men edilmiş olacaktı.

Derin devletin içinde Muhsin Başkan’a yakın bazı isimler kurulan tuzağı kendisine ilettiler.

Muhsin Başkan hemen Tayyip Erdoğan’ı arayarak üç saat sonra nereye gidecekse oraya gitmemesini, büyük bir tuzak kurulduğunu söyledi.

Muhsin başkan ile Tayyip Erdoğan çok iyi dosttular.

Erdoğan dostunu dinledi ve gitmedi.

Tuzak boşa çıktı.

Muhsin başkan demokrat ve milliyetçi bir tavır sergileyerek tüm derin tezgahlara karşı milletin yanında yer aldı.

Daha önceki Refah Yol döneminde de militarizme karşı duruşunu zaten biliyorduk.

Aynı dostumun naklettiğine göre Tayyip Erdoğan çok değer verdiği Muhsin Başkan’ı kendi partisine davet etmiş ve onu Meclis Başkanı da yapmak istemiş. O zaman BBP yönetimi mevcut şartları kendi lehlerine görerek bu teklife mesafeli durmuşlar.