KÖŞE YAZISI

Türkiye Ne Zaman Dijital Dünyaya Adapte Olabilecek?

Türkiye Ne Zaman Dijital Dünyaya Adapte Olabilecek?

Kudret DABAKOĞLU


Paypal ile başlayıp Wikipedia, Booking.com ve sonunda UberXL ile kaybeden gerçekte kim oldu? Türkiye ne zaman dijital dünyaya adapte olabilecek? 


Uzun süredir kapalı olan bir çok dijital uygulama özellikle bu alanda çalışma yapan iş insanlarını ve dijital dünyayı kullanmak isteyen insanları kötü etkilemeye devam ediyor. Maalesef yasaklanan çoğu dijital ürünün yerini alabilecek alternatifler bulunmuyor. Türkiye içerisinde bir çok ürün çıkarmaya çalışsak bile ya başarısız oluyor ya da yeterli desteği ve kullanıcıyı bulamıyor. 


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'Yargıda Reform Stratejisi'ni açıkladı. Erdoğan yeni pakette internet sitelerine getirilen erişim yasaklarına da değinirken “Bir internet sitesinin tamamına değil, belli sayfanın erişiminin engellenmesine yönelik çalışmalar yapacağız” ifadesini kullandı ve Cumhurbaşkanımızın bu açıklamasından sonra elbette akla ilk gelen fikir Wikipedia engelinin kaldırılması oldu.


Tam bu haber için sevindik Wikipedia engeli kalkabilir derken akıllara şu soru gelmeye başladı; Acaba ne kadar özgür olacak? Yeni çağın dünyasında sadece istenileni mi göreceğiz yoksa gerçekten özgür mü olacağız?


Ve bu haberden bir gün sonrası;

“Dünyada 63 ülkede, 700'den fazla şehirde günde 15 milyon yolculuk yapılmasına imkan sağlayan global teknoloji platformu Uber, Türkiye’de 2014 yılından bu yana sürdürdüğü UberXL servisini durdurdu.”


Bütün dünyanın kabul edip kullandığı ve benzer dijital ürünler çıkarmaya çalıştığı dönemde bizlerin bütün bu gelişmelere karşı izlediği politik hamle bir Çin benzeri veri akışını ve pazarı Türkiye içerisinde tutmaktan kaynaklandığı fikri ne kadar heyecan versede Çin gibi gerekli destekler verilerek kaliteli ürünler çıkarabiliyor muyuz sorusunu kendimize sormalıyız. Çıkan bütün bu teknolojik gelişmelerin sağladığı faydalar yerine sert hamleler yaparak karşısında durmamız maalasef bizleri bu özgür dijital dünya içerisinde kötü ve kaybeden şekilde konumlandırıyor.


Bu noktada Türkiye’nin dijital dünyaya adapte olabilmesi için devletimizin dijital yenilikler karşısında çalışmalarını ve desteklerini daha liyakat sahibi kişiler ile yürüterek daha farklı politik hamleler yapması gerektiğini düşünüyorum. Bu ürünleri kaldırmak yerine ilk olarak alternatifleri çıkarıp bunlara destek vererek yaygınlaştırdıktan sonra bir yasak yerine zaten halkın tercihi milli üretimimiz olan dijital ürünlere döneceği fikrine inanıyorum.


Biz her zaman markalarımız ile bu duygu için büyük çabalar ile engellere rağmen çalışmaya devam ettik. Türkiye’den çıkan dünyada kullanılan ve belkide Türkiye’nin bütün dijital itibarını değiştirecek projeler yapmaya devam edecek ve bu tarz projelere destek vermek için elimizden geleni yapacağız.